RETRO week

Kolejne edycje jesienią 2022.

Jeśli chcesz się zapisać na listę rezerwową – napisz do nas (halo@pilotkizmian.pl). Jeśli dostajesz nasz newsletter, na pewno damy ci znać o kolejnych terminach. Poczytaj więc o warsztatach i zapraszamy w przyszłości 🙂

Co możesz zrobić, żeby twój zespół z dobrego stawał się rewelacyjnym?

Bez wielkich nakładów finansowych i czasowych?

Pracujesz w różnych zespołach projektowych i zdarza się, że w trakcie trwania projektu ludzie komentują, że “znowu X nie działa” albo “następnym razem chyba warto uwzględnić Y” – tylko nikt o tym nie pamięta przy planowaniu kolejnego wyzwania?  Prawie nikt nie wyciąga wniosków z poprzednich doświadczeń?

Być może jesteś samodzielnym ekspertem/ ekspertką i masz wrażenie, że nikt nie pyta Cię o zdanie i nie słucha, gdy mówisz o usprawnieniach – bo “nie ma czasu”? Codzienna bieżączka nie daje szans na zatrzymanie się na chwilę i przyjrzenie się procesom?

A może jesteś szefem/szefową zespołu albo projektu i czujesz, że pędzisz od projektu do projektu, bez chwili refleksji i wyciągania wniosków? Przyjmujesz za standard, że w twojej branży to normalne, że jest duże tempo i zespół powinien sobie to „jakoś ogarnąć”? Szukasz czegoś, co może zastąpić niedziałające oceny roczne pracowników?

A może widzisz, że niektóre aspekty współpracy mogłyby być lepsze, ale nie masz czasu na analizowanie? Chciał_byś, żeby ludzie w zespole brali większą odpowiedzialność i sami inicjowali usprawnienia? A do tego żeby czuli się wysłuchani i zmotywowani

Może jesteś członkiem zespołu, chcesz udoskonalać Waszą współpracę i uczyć się wzajemnie od siebie, ale.. nie wiesz jak zacząć? A jeśli w twoim zespole wszystko działa dobrze i chciał_byś taki stan utrzymać jak najdłużej?

Jesteś mentorem, trenerką, coachem, konsultantką -szukasz rozwiązań i pomysłów, jak coraz lepiej pracować z klientami, tak, żeby polecali cię innym, zadowoleni z wyników ?

co możesz zrobić, żeby tworzyć uczące się firmy i zespoły, działające coraz lepiej, bez wielkich nakładów finansowych i czasowych ?

Wiele zespołów działa jak starożytny grecki okręt wojenny – z rzędami wioseł po każdej stronie. Drużyny wioślarzy wiosłowały w określonym rytmie i nie miały czasu na zastanowienie się nad kierunkiem, usprawnieniem procesu i relacjami w zespole. Retrospektywa to zaplanowany czas, kiedy zespół podnosi głowę i rozgląda się w poszukiwaniu słabości projektu i współpracy, żeby udoskonalać każdy obszar, dotyczący ich pracy i współpracy.

„Retrospektywa to (…)spotkanie społeczności na zakończenie projektu w celu dokonania przeglądu wydarzeń i uczenia się na podstawie doświadczenia. Nikt nie zna całej historii projektu. Każda osoba ma kawałek historii. Rytuał retrospektywny to zbiorowe opowiadanie historii i wydobywanie z doświadczenia mądrości.

Norm Kerth, twórca Retrospektywy

chcesz stosować jedno z najlepszych narzędzi do rozwoju zespołów?

Czym jest RETRO WEEK?

Retro Week to niesamowita okazja, żeby nauczyć się przeprowadzać spotkania Retro w swoim zespole, tak, by z dobrego zmieniał się w rewelacyjny. Retro Week to czas, w którym poznasz dobrze jedno z narzędzi przydatnych w budowaniu uczących się firm, zespołów i organizacji.

Weź udział i wykorzystaj ogromną wiedzę i doświadczenie Pilotek Zmian z obszaru prowadzenia spotkań RETRO w różnych zespołach. W czasie trzech spotkań i w bibliotece dodatkowych narzędzi i materiałów podzielimy się wiedzą i doświadczeniem, poradami, pomysłami i inspiracjami z trzech ważnych obszarów, niezbędnych do takiego prowadzenia RETRO w zespole, żeby z dnia na dzień mógł się doskonalić, bez wielkich inwestycji finansowych i czasowych.

RETRO WEEK, to cykl szkoleń online i pakiet narzędzi, dzięki którym rozwiniesz kompetencje niezbędne do projektowania, prowadzenia i wdrażania wniosków ze spotkań Retro:

 1. myślenia krytycznego
 2. myślenia pytaniami
 3. feedbacku
 4. facylitacji
 5. uczenia siebie i innych

Edyta Paul Projektantka uczących się organizacji. Prowadzi retro w każdym projekcie, w którym uczestniczy. To dla niej najskuteczniejsza forma zespołowego uczenia się i doskonalenia pracy, możliwość optymalizacji wielu obszarów i procesów. Od niej dowiecie się, jak dobrze zaprojektować, prowadzić, moderować i podsumować spotkania RETRO, które są doskonałą inwestycją w zespół i projekt.

Agnieszka Pełka-Szajowska Mówi o sobie, że jej misją jest pomaganie biznesowi i organizacjom w podejmowaniu lepszych decyzji. Poszukuje mądrej i empirycznej wiedzy o myśleniu i człowieku, którą chce się z Wami dzielić (psychologia społeczna i poznawcza, ekonomia behawioralna). Od niej dowiecie się m.in. jak można podnieść jakość proponowanych podczas Retro rozwiązań, dzięki myśleniu pytaniami i myśleniu krytycznemu.

Agata Waligórska Ekspertka feedbacku, wykorzysta całe swoje doświadczenie trenerskie i menedżerskie i przykłady z pracy projektowej, aby pokazać jak pozyskiwać wartościowe informacje podczas Retro od członków zespołu, bez obawy przed pogorszeniem relacji. Hasło „konstruktywnie i szczerze” nabierze dla Was nowego wymiaru. Agata podzieli się długoletnim doświadczeniem z dawania i brania feedbacku.

kiedy ?

jak będziemy pracować?

Tydzień RETRO to trzy szkoleniowe spotkania online – 27, 28, 29 czerwca 2022. Spotkania odbywają się rano 10.00-12.30 każdego dnia.

Wieczorem 18.00-20.30 każdego dnia mamy powtórkę – jeśli nie będziesz mógł / mogła wziąć udziału w spotkaniu porannym, zapraszamy na 18.00.

Jeśli lubisz dostawać coś w życiu podwójnie – możesz uczestniczyć w obu, bez żadnych dopłat 🙂 Pamiętaj, że w czasie obu spotkań jest dokładnie ten sam program. Oczywiście oba spotkania są na żywo.

Każdego dnia spotykamy się z inną Pilotką Zmian. Edyta opowie o tym, jak dobrze organizować i prowadzić takie spotkania. Agnieszka zajmie się myśleniem krytycznym w czasie Retro. Agata sprawdzi, jak dobrze dawać informacje zwrotne w czasie Retro (i nie tylko). Dodatkowo dostaniesz cały pakiet materiałów – zaraz po spotkaniach będziesz gotowy do samodzielnego prowadzenia Retro.

Spotykamy się online na platformie webinarowej. Aktywności będziemy też prowadzić na tablicy wirtualnej i na czacie. Dajemy ci niesłychanie skondensowaną wiedzę i nasze doświadczenie , spakowane w dobrze zaprojektowaną pigułkę wiedzy.

 • Dostaniesz wieloletnie doświadczenie Pilotek (Edyty, Agaty i Agnieszki), spakowane najbardziej przydatne pigułki wiedzy. Konkrety i gotowce! 🎁
 • Otrzymasz gotowe (wyłącznie praktyczne) wskazówki do prowadzenia efektywnych spotkań RETRO, które możesz zastosować w każdej innej formie spotkania, budując uczącą się organizację🎁
 • Dostaniesz gotowe scenariusze i pomysły na RETRO, z kanwami i szablonami 🎁
 • Zgromadzisz sporą biblioteczkę narzędzi, metod i podpowiedzi do zastosowania od zaraz, podczas twoich RETRO (ale także przydatnych do innych spotkań!) 🎁
 • Otrzymasz nasze autorskie narzędzie do zaprojektowania indywidualnego lub zespołowego, spersonalizowanego RETRO do pracy online (baza zawierająca kilkadziesiąt praktycznych pytań retrospektywnych , szablon na Mural + kolaże/ilustracje do pracy) 🎁
 • Poznasz sposoby na szybsze wzajemne uczenie się od siebie w zespole i doskonalenie zespołowe i indywidualne, niezbędne w ciągle zmieniającym się świecie 🔥
 • Poczujesz się pewniej prowadząc RETRO lub wybrane jego elementy podczas spotkań/pracy oraz współpracy 🔥
 • Będziesz bardziej świadomie  korzystać z RETRO, poznając głębiej i wykorzystując pewniej mechanizmy oraz “silniki” zaszyte w RETRO (np. możliwe pułapki myślenia, feedback, myślenie krytyczne) 🔥
 • Unikniesz błędów, których do tej pory nie był_ś świadom_ (np. możliwych pułapek myślenia)
 • Poznasz metody angażowania zespołu w pracę podczas spotkania, przydatne szczególnie podczas hybrydowej pracy 🔥
 • Staniesz się bardziej wartościowym członkiem spotkań Retro dzięki konstruktywnej informacji zwrotnej i nowemu spojrzeniu 🔥
 • Zobaczysz, jak zmienić proces generowania rozwiązań na skuteczniejszy 💡
 • Będziesz wiedział_a, jak „sprzedać” RETRO innym członkom zespołu 💡
 • Będziesz potrafił_a zastosować praktyczne metody zarządzania takimi spotkaniami 💡
 • Dowiesz się jak optymalizować czas spotkań RETRO, żeby maksymalnie go wykorzystać 💡
 • Otrzymasz imienny certyfikat poświadczający Twój udział w warsztatach 👍

Czym się wyróżnia RETRO WEEK od innych szkoleń ?

 • Rozwijamy 5 kompetencji za pomocą 1 narzędzia.
 • Skupiamy się na RETRO jako metodzie dla różnych zespołów, nie tylko z IT, nie tylko pracujących projektowo i nie tylko w zwinnych organizacjach.
 • Pokażemy ci, że RETRO nie jest banalnym, odbębnianym na szybko spotkaniem ale narzędziem do “wydobywania z doświadczenia mądrości, do tworzenia uczącego się, rozwijającego i doskonalącego się zespołu.
 • 3 prowadzące Pilotki i 3 różnorodne perspektywy na ten sam temat oraz zupełnie różne doświadczenia budują twoją wiedzę niczym w najlepszym mastermindzie.
 • Dostajesz cały pakiet narzędzi i gotowców do zastosowania od zaraz: checklisty, szablony retro online, szablony do druku, szablony maili do komunikacji retro, autorskie karty z pytaniami do tworzenia własnego RETRO
 • Elastyczny czas szkolenia – to Ty wybierasz kiedy Ci pasuje czy rano czy wieczorem! Każdego dnia masz zajęcia poranne i wieczorną powtórkę. Możesz brać udział podwójnie 🙂
 • Nastawienie na praktykę (a jeśli teoria to tylko praktyczna, ale z głową!).
 • Poznasz metody angażowania zespołu podczas spotkań, nie tylko RETRO, dobre do pracy hybrydowej.
 • Gotowce – gotowcami, ale poznajesz także bazę: mechanizmy oraz “silniki” zaszyte w RETRO.
 • Unikatowy rozwój po szkoleniu – jego forma to niespodzianka, którą poznają tylko obecni.
 • Gwarancja zwrotu pieniędzy, jeśli po drugim dniu okaże się, że nie jednak temat nie trafił w twoje potrzeby.
 • Jednym słowem – czegoś takiego jeszcze nie było!

Najczęściej zadawane pytania

👉 Retro? To tylko dla IT! Albo tylko dla zespołów projektowych!

Spotkania typu Retro zdecydowanie zbyt rzadko są stosowane przez zespoły spoza IT (zresztą również zespoły IT nie zawsze wykorzystują je dobrze) . Retro – kojarzone ze SCRUM i agile, doskonale się sprawdzą w zespołach, które zajmują się zupełnie innymi obszarami i niekoniecznie pracują projektowo lub zwinnie.

👉 Ale u nas już robimy retro!

Robienie nie równa się zyskiwanie. Zdecydowanie zbyt często widzimy, że firmy i zespoły robią spotkania, zwane przez nich retrospektywami – ale nie zyskują nic z wielu powodów:

 • Nie udaje im się odpowiednio zaplanować retrospektywy. A bez planu retrospektywa nie tworzy praktycznych spostrzeżeń
 • Działają według jednakowego schematu, nudnego dla zespołu
 • Nie potrafią dostosować techniki retrospektywnej do potrzeb zespołu
 • Nie uwzględniają w procesie innych potrzeb zdalnych lub rozproszonych zespołów
 • Nie skupiają się na jednostce, zespole i organizacji.

👉 Nigdy tego nie robiłam/ robiłem wcześniej – czy po Retro Week dam sobie radę?

Bez problemu poradzisz sobie z przeprowadzeniem RETRO po naszym szkoleniu. Jakość zdobędziesz natomiast po kilku retro, nie da się bowiem nauczyć niczego od samego słuchania:) Nie wszystkie wskazówki uda Ci się wykorzystać od razu i to też jest ok. Zrób sobie po każdym retro swoje własne retro 🙂 Wyciągaj wnioski i następnym razem wykorzystaj kolejne 2-3 wskazówki. Powiemy ci, jak wdrażać wiedzę z Retro Week w praktyce.

👉 Ale u nas wszystko działa dobrze!

Gdy wszystko idzie dobrze, tym bardziej rób retro. W takich chwilach miewamy tendencje do spoczywania na laurach i nie dostrzegamy nadchodzących słabszych nastrojów. Jeśli do tego zazwyczaj jesteś osobą nastawioną na cel a nie na problemy – istnieje ryzyko, że nie widzisz, że “dobrze” jest tylko w Twoim odbiorze. 

Pytania? napisz do nas halo@pilotkizmian.pl

co o nas mówią?

Bart Jurkowski

Edyta, Agnieszka i Agata to doświadczone trenerki, które charakteryzuje najwyższa jakość pracy. Brałem udział już w kilku szkoleniach, które prowadziły i za każdym razem byłem pod wrażeniem ich podejścia do klienta oraz standardu pracy, którą dostarczają. Serdecznie polecam współpracę z Pilotkami Zmian.

Bart Jurkowski, IMPRO IMPRO

Anna Cieślik

Bardzo polecam inicjatywę Pilotek Zmian – dużo wartościowej wiedzy podanej w pięknej oprawie wizualnej i okraszonej ciekawymi webinarami. Autorki w niezwykle angażujący i kreatywny sposób dzielą się swoimi różnymi doświadczeniami z zakresu praktycznego wykorzystania narzędzi, o których mówią. Luźna forma w jakiej podana jest wiedza ekspercka niewątpliwie zachęca do natychmiastowego wdrażania nowych pomysłów w swoim zespole. Z jedną z Pilotek – Agnieszką miałam przyjemność współpracować przy kilku projektach biznesowych i jestem pewna, że jej obecność w tym projekcie jest gwarantem wysokiej jakości merytorycznej. Warto wybrać się z nimi na wspólny lot 😊

Anna Cieślik, założycielka Pracowni Rozwoju, członkini Zarządu Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu https://pracowniarozwoju.pl/

Katarzyna Briks

Dlaczego TOOLetter  uważam za wyjątkowy? To właśnie jego trzy autorki nauczyły mnie przez lata współpracy, że człowiek potrzebuje prostych narzędzi, żeby komunikować się ze sobą i z innymi a zadawanie celnych pytań, przyjmowanie i udzielanie odpowiedzi, czy podsumowywanie etapów działania wymaga praktykowania, najlepiej w dobrym towarzystwie.

Agnieszka – uczy wnikliwości, demaskuje pułapki myślenia, pyta o naukowe źródła i dowody, dzięki temu mam pewność, że treści TOOLetter są sprawdzone „krytycznym okiem” i wartościowe, wyłowione z ogromnego morza informacji, które są wokół nas. 

Edyta zawsze znajduje sposób, żeby o trudnych rzeczach opowiedzieć ciekawie. Szuka treści, słów i obrazów, które zapadną w pamięć, poruszą wyobraźnię a jednocześnie zawsze odnoszą się do mojego życia, są praktyczne i podane z humorem 😊

Katarzyna Andrzejczak-Briks, Badaczka trendów i sygnałów zmian